Ivano-Frankovsk ( Dawny Polski Stanisławów) jest jednym z najpiękniejszych miast Ukrainy, ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym. Nowoczesny Iwano-Frankowski Narodowy Uniwersytet Medyczny [IFNMU] jest uznaną uczelnią o bogatych tradycjach.
Utworzenie Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Iwana-Franka nasąpiło w roku 1945.Iwano-Frankovski Uniwersytet Medyczny jest jednym z najstarszych i najlepszych uniwersytetów medycznych na Ukrainie od 68 lat – wcześniej byłego ZSRR. Wysoki poziom nauki pozwala absolwentom Uniwersytetu z powodzeniem odnosić sukcesy w wielu krajach świata. Wśród nich są naukowcy, szefowie służby zdrowia publicznego, zaszczytni lekarze.
Narodowy Uniwersytet Medyczny w Iwano-Frankowsku zapewnia wysokiej jakości kształcenie studentom, którzy szukają wysokiej jakości edukacji po przystępnych cenach. Uczelnia posiada 13 fakultetów i dział przygotowawczy. Narodowy Uniwersytet Medyczny w Iwano Frankowsku prowadzi szkolenia specjalistów na następujących poziomach kształcenia / kwalifikacji: absolwenci, specjaliści z juniorów, specjaliści, specjaliści z następujących specjalności:
– Medycyna Ogólna (doktor nauk medycznych) – kurs 6 lat
– Stomatologia (doktor nauk dentystycznych) – kurs 5-letni
– Pediatria (doktor nauk medycznych) – kurs 6-letni
– Farmacja (dyplom licencjata) – kurs 5-letni
– Pielęgniarstwo (RN) – kurs 3/4-letni
– Protetyka (MDS / rezydencja kliniczna) – kurs 2-letni
Szkolenie podyplomowe:
-Praktyka
-Rezydentura kliniczna
-Kursy magisterskie i doktoranckie
-Specjalizacja i Szkolenie Post Diploma dla Lekarzy
Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Iwano Frankowskiego przygotowuje specjalistów w 185 specjalnościach medycznych. Dobre zaplecze, wysoki poziom kwalifikacji kadry nauczycielskiej, przepisy naukowe i metodyczne sprawiły, że Iwano-Frankowsk jest jednym z wiodących Uniwersytetów w kraju.
Na kadrę nauczycielską składa się 443 nauczycieli, w tym 77 doktorów, 264 kandydatów na doktoranckie i 19 akademików, w tym pięć wyróżnionych naukowców i techników Ukrainy, jednego z honorowych pracowników edukacji publicznej Ukrainy, dwóch honorowych lekarzy Ukrainy, dwóch laureatów nagrody państwowej Ukrainy. Prowadzą oni prace pedagogiczne, naukowe, medyczne i oświatowe w 48 oddziałach. Narodowy Uniwersytet Medyczny w Iwano Frankowsku ma bardzo dobre wyposażenie.
IFNMU jest stałym i pełnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów, Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, Euroazjatyckiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, Stowarzyszenia Uniwersytetów Ekonomicznych Europy Południowej i Wschodniej i regionu Morza Czarnego, Stowarzyszenia Uniwersytetów Słowiańskich, Europejskiego Towarzystwa Oświatowego, Światowej Organizacji Zdrowia i inni.
IFNMU jest aktywnym uczestnikiem procesu bolońskiego, podpisał Magna Charta Universitatum.
__________
Międzynarodowe Stowarzyszenie Uniwersytetów, założone w 1950 roku, jest światowym stowarzyszeniem instytucji szkolnictwa wyższego z siedzibą w UNESCO. Skupia instytucje i organizacje z około 150 krajów w celu refleksji i działania na temat wspólnych problemów i współpracuje z różnymi międzynarodowymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami działającymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Jego usługi są dostępne dla posłów priorytetowo, a także dla organizacji, instytucji i władz zajmujących się szkolnictwem wyższym, a także dla poszczególnych polityków i decydentów, specjalistów, administratorów, nauczycieli, badaczy i studentów.
Stowarzyszenie dąży do wyrażenia zobowiązania uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego jako instytucji społecznych do promowania, poprzez nauczanie, badania i usługi, zasad wolności i sprawiedliwości, godności ludzkiej i solidarności oraz przyczynia się, poprzez współpracę międzynarodową, do rozwój pomocy materialnej i moralnej na rzecz ogólnego wzmocnienia szkolnictwa wyższego.
Misja IAU opiera się na podstawowych zasadach, na których opiera się każda uczelnia:
+ Prawo do zdobywania wiedzy dla niej samej i podążania tam, gdzie może prowadzić poszukiwanie prawdy;
+ Tolerancja rozbieżnych opinii i wolność od ingerencji politycznych. Ogólne cele IAU są zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne:
-IAU łączy swoich członków, oferując im wysokiej jakości usługi, tworzenie sieci kontaktów i działania zbiorowe.
-Stowarzyszenie mówi w imieniu uniwersytetów, innych instytucji szkolnictwa wyższego i stowarzyszeń i reprezentuje ich obawy i interesy w debacie publicznej oraz partnerach zewnętrznych.
Oba te uzupełniające się cele są realizowane poprzez ukierunkowane na przyszłość działania zbiorowe, w tym konferencje i spotkania, usługi informacyjne, dyskusje polityczne, badania i publikacje.
Zachęcając posłów do wspólnej pracy, IAU
Ułatwia wymianę doświadczeń i zdobywanie wiedzy oraz sprzyja współpracy; | ||
Usprawnia i broni wartości akademickie i zasady, które leżą u podstaw i określają prawidłowe funkcjonowanie uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego; | ||
Podtrzymuje i przyczynia się do rozwoju długofalowej wizji roli i obowiązków uniwersytetów w społeczeństwie; | ||
Wyraża zaniepokojenie szkolnictwem wyższym w odniesieniu do polityki organów międzynarodowych, takich jak UNESCO, Bank Światowy i inne; | ||
Przyczynia się do lepszego zrozumienia bieżących tendencji i rozwoju polityki poprzez analizy, badania i debatę; | ||
Zapewnia kompleksowe i wiarygodne informacje na temat systemów szkolnictwa wyższego, instytucji i kwalifikacji na całym świecie. |
The European University Association Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) reprezentuje i wspiera ponad 850 instytucji szkolnictwa wyższego w 46 krajach, zapewniając im forum współpracy i wymiany informacji na temat szkolnictwa wyższego i polityki badawczej. Członkami stowarzyszenia są europejskie uniwersytety zajmujące się nauczaniem i badaniami, krajowe stowarzyszenia rektorów i inne organizacje działające w zakresie szkolnictwa wyższego i badań. EUA jest wynikiem połączenia Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów (CRE) i Konferencji Rektorów Unii Europejskiej. Fuzja odbyła się w Salamance w dniu 31 marca 2001 r. Stowarzyszenie uniwersytetów ekonomicznych w Europie Południowej i Wschodniej oraz w regionie Morza Czarnego
Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) reprezentuje i wspiera ponad 850 instytucji szkolnictwa wyższego w 46 krajach, zapewniając im forum współpracy i wymiany informacji na temat szkolnictwa wyższego i polityki badawczej. Członkami stowarzyszenia są europejskie uniwersytety zajmujące się nauczaniem i badaniami, krajowe stowarzyszenia rektorów i inne organizacje działające w zakresie szkolnictwa wyższego i badań. EUA jest wynikiem połączenia Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów (CRE) i Konferencji Rektorów Unii Europejskiej. Fuzja odbyła się w Salamance w dniu 31 marca 2001 r. Stowarzyszenie uniwersytetów ekonomicznych w Europie Południowej i Wschodniej oraz w regionie Morza Czarnego
W listopadzie 1996 r., Po odpowiednich pracach przygotowawczych, rektor Uniwersytetu Macedonii, Thessaloniki, Grecja, profesor Yannis Tsekouras, podjął inicjatywę zapraszania w Thessaloniki Rektorów Uniwersytetów Ekonomicznych, szefów wydziałów gospodarczych i dziekanów wydziałów gospodarczych w celu ustanowienia Stowarzyszenia Uniwersytetów Ekonomicznych Europy Południowo-Wschodniej (ASECU). Zaproszenie zostało wysłane do uniwersytetów w Albanii, Jugosławii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Rumunii i Grecji. Na początku odpowiadały 24 wyższe uczelnie w wymienionych krajach, które później utworzyły członków założycieli Stowarzyszenia. Na posiedzeniu założycielskim zatwierdzono Statut, a także zdecydowano o rozszerzeniu Stowarzyszenia na Uniwersytety Ekonomiczne innych krajów Europy Południowo-Wschodniej.
Decyzją podjętą na Zgromadzeniu Ogólnym w 2007 roku, Stowarzyszenie zostało zmodyfikowane w Stowarzyszeniu Uniwersytetów Ekonomicznych w Europie Południowej i Wschodniej oraz w Regionie Morza Czarnego. Podjęto również decyzję o przyjęciu członków stowarzyszonych, uniwersytetów z Bliskiego Wschodu i Afryki północno-wschodniej (art. 4 ust. 4 Statutu). Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na wyrażenia zainteresowania przystąpieniem do Stowarzyszenia z uczelni ekonomicznych w krajach z tych regionów. Obecnie około 40 uniwersytetów jest aktywnymi członkami ASECU. 40 członków zwyczajnych z Albanii, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, BJRM, Grecji, Czarnogóry, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy oraz czterech członków stowarzyszonych z Egiptu i Libanu. Siedzibą Stowarzyszenia jest Saloniki, gdzie mieści się również Sekretariat Stowarzyszenia. Biura Rady Gubernatorów Stowarzyszenia znajdują się w miejscu, gdzie urzędujący przewodniczący Rady wykonuje swoją działalność akademicką.
The Magna Charta Observatory of Fundamental University Values and Rights to organizacja non-profit z siedzibą w Bolonii, założona przez Uniwersytet w Bolonii i Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA). Obserwatorium Magna Charta ma na celu gromadzenie informacji, wyrażanie opinii i przygotowywanie dokumentów dotyczących poszanowania i ochrony podstawowych wartości uniwersyteckich i praw ustanowionych na Magna Charta Universitatum podpisanych w Bolonii w 1988 r. Przez 388 rektorów światowych głównych uniwersytetów. Obserwatorium może pracować razem lub w porozumieniu z innymi organizacjami krajowymi, europejskimi lub międzynarodowymi dążącymi do podobnych lub zgodnych celów.
Światowa Organizacja Zdrowia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest organem kierującym i koordynującym zdrowie w ramach systemu Narodów Zjednoczonych. Jest odpowiedzialny za zapewnienie wiodącej roli w globalnych kwestiach zdrowotnych, kształtowanie programu badań w dziedzinie zdrowia, ustalanie norm i standardów, artykułowanie opcji politycznych opartych na dowodach, zapewnianie wsparcia technicznego krajom oraz monitorowanie i ocenianie trendów zdrowotnych. W XXI wieku zdrowie jest wspólną odpowiedzialnością, obejmującą sprawiedliwy dostęp do podstawowej opieki i zbiorowej obrony przed zagrożeniami transnarodowymi.